• Dzisiaj jest niedziela, 03/07/2022

    Dzisiaj są imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
22 / 06 / 2022

Podsumowanie projektu "Bestwina - edukacja w przyszłość"

Eksperyment to podstawa – Podsumowanie projektu edukacyjnego w ZSP Bestwina

                Archimedes, Newton, Skłodowska-Curie, Einstein i wszyscy wielcy naukowcy dostrzegali znaczenie eksperymentu, który potwierdzał ich dociekania i odkrycia. Ich śladami idą uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bestwinie, realizujący od 1.09.2020 r. do 30.06.2022 r. projekt edukacyjny pod nazwą „Bestwina – edukacja w przyszłość”. – Projekt ten tak naprawdę pozwolił w miarę bezboleśnie przetrwać czas pandemii – powiedziała dyrektor ZSP Urszula Kraus - pozyskaliśmy 351 075,00 zł., środki zostały wydatkowane na zajęcia dydaktyczno -wyrównawcze, zajęcia rozwijające z przedmiotów ścisłych (matematyka, fizyka, chemia, geografia, biologia i przyroda) metodą eksperymentu, a przede wszystkim na doposażenie pracowni.

Pisząc jeszcze dokładniej, prowadzono aż 21 typów zajęć, nie tylko z matematyki, fizyki czy chemii, ale także z języka angielskiego i edukacji wczesnoszkolnej. Udział brało łącznie  81 uczniów, zaś koordynatorem odpowiedzialnym za cały projekt była pani Magdalena Jasińska, wspomagana przez innych nauczycieli. Zakupiono osiem tablic interaktywnych, komputery, laptopy, tablety oraz dużo pomocy dydaktycznych do przedmiotów ścisłych. Finansowanie pochodziło ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Tak ambitny projekt warto podsumować i tak też stało się w dniu 21 czerwca. Szkoła zamieniła się w prawdziwe laboratorium, a ubrani w białe fartuchy i okulary ochronne uczniowie sami demonstrowali pozyskany sprzęt i nabyte dzięki niemu wiadomości. A takiego bogactwa mógłby pozazdrościć niejeden uniwersytet – kule Newtona, kompostownik doświadczalny, budka meteorologiczna, modele wulkanów i podwójnej helisy DNA, soczewki rozszczepiające światło, mikroskopy i tablice naścienne… Nauka poznawana w ten sposób nie jest abstrakcją, ale częścią otaczającego świata, łatwo i z przyjemnością wchodzi do głowy.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: sekretarz gminy Bestwina Arkadiusz Maj, panie dyrektor szkół – Renata Cichowska-Gaździak i Agata Szypuła, dyrektor GBP Marzena Kozak i nauczyciele.  Tym razem to dorośli uczyli się od młodzieży – uczestniczyli w zajęciach w sali lekcyjnej i zwiedzili ogródek edukacyjny. Ten urokliwy zakątek został zrealizowany w ramach innego projektu, ale już przyrządy meteorologiczne w „Klatce Stevensona” pozyskano z „Edukacji w przyszłość”. Pan sekretarz i inni goście podziwiali poglądowy ul pomagający poznać życie pszczół, domek dla owadów i posadzone rośliny. Świetną zabawą stały się stanowiska, przy których budowano wstęgę Moebiusa, symulowano erupcje wulkaniczne i układano z ciasteczek Trójkąt Sierpińskiego. Była nawet gra wzorowana na telewizyjnych „Milionerach” pozwalająca na łatwiejsze przyswojenie liczb związanych z całym przedsięwzięciem. Nie obyło się bez podziękowań oraz okolicznościowego tortu. A uczniowie… niewątpliwie zasłużyli na wakacje, jak stwierdził sekretarz Arkadiusz Maj.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera