• Dzisiaj jest wtorek, 19/02/2019

    Dzisiaj są imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego

18 / 06 / 2018

Kto żyw, bawi się w Bestwinie! Dni Gminy Bestwina – 16-17 VI 2018

Kto żyw, bawi się w Bestwinie!
Dni Gminy Bestwina – 16-17 VI 2018

Bestwina to nie Paryż, Moskwa ani Nowy Jork, ale rozrywkę zapewnia wcale nie gorszą. Pierwsza tak duża impreza, jaką były dwudniowe Dni Gminy Bestwina spodobały się gościom ze względu na swój wyjątkowy charakter. Nigdzie indziej kultura Lachów Zachodnich nie przenika się z występami uczniów, z koncertami i pokazami. Tylko zgodne współdziałanie wielu osób mogło doprowadzić do sukcesu święta wszystkich mieszkańców - twierdzą organizatorzy – Gminny Ośrodek Kultury, RZPiT „Bestwina” oraz bestwińska jednostka OSP.

Od popołudniowych, sobotnich godzin dzieci mogły korzystać z trampolin i dmuchanych zamków, a na estradzie jako pierwsi zameldowali się tancerze i tancerki ćwiczący w GOK pod kierunkiem Patrycji Rąby. Różnorodne układy były świadectwem pracy, jaka została włożona w przygotowanie występów. W następnej kolejności zaprezentowała się Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z Siedzibą w Kaniowie pod batutą Urszuli Szkucik – Jagiełki. Muzycy obchodzą w 2018 roku XX-lecie działalności artystycznej a od samego początku funkcję prezesa pełni Stanisław Hamerlak. Orkiestra wykonuje nie tylko muzykę instrumentalną, ale też wokalną. „Kiersi” są grupą, która wystąpiła w 2017 r. podczas „Święta Karpia Polskiego” w Kaniowie a ich utwory pojawiały się na „Liście Śląskich Szlagierów”. Zespół z Radzionkowa stworzony przez Roberta Kiera dobrze odnalazł się na małopolskiej ziemi, pokazując bogactwo kultury naszych sąsiadów zza Wisły. Coś do powiedzenia mieli i górale, a konkretnie „Kordian” Wacława „Kordiana” Cieślika pochodzącego z Żeleźnikowej Wielkiej. Hit „Dziewczyna z Gór” osiągnął na YouTube ponad 10 mln wyświetleń i znany jest oczywiście w Bestwinie! Góralskie disco polo okazało się bardzo dobrą receptą na roztańczenie widowni.

OSP Bestwina i OSP Janowice wspólnie z Bielskim Pogotowiem Ratunkowym przygotowały pokaz ratownictwa technicznego, medycznego i gaszenia ognia. Na stoisku wyłożono kroniki strażackie spisywane przez druha Jana Oziminę, przypomniano wreszcie o zbiórce pieniędzy na nowy, średni samochód OSP Janowice mający zastąpić wiekowego „Stara”.. „Złotówka do złotówki i będzie samochód nowiutki” – mówią druhowie, festyn to zatem dobra okazja, by dołożyć się do potrzebnego nie tylko w Janowicach wozu. Oficjalnego otwarcia i przywitania dokonał w imieniu swoim i przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, zaś pierwszy dzień zakończył się zabawą taneczną przy muzyce zespołu „Puls Music”. To przedsmak tego, co miało wydarzyć się w niedzielę... A niedziela to czas na poznawanie ludowych strojów, tradycyjnych instrumentów i melodii. Wystartował „VI Laski uOzgraj”, gdzie prym wiódł Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bestwina oraz jego dziecięca sekcja „Mała Bestwina”. Choreograf i folklorysta Sławomir Ślósarczyk ze znawstwem wprowadził publiczność w ocalony od zapomnienia świat i zapraszał na scenę kolejne zespoły: „Kotlinę” z Osieka z programem tańców narodowych i rzeszowskich, „Małą Brenną” i „Rożnowską Dolinę z Rożnowa”. Było komu wręczyć okolicznościowe „kłobuki” gdyż zarówno goście jak i sama „Bestwina” swoimi występami zachwyciły miłośników tańca i śpiewu. Zwieńczeniem dnia stał się koncert zespołu „Ramadaj” ze Szczyrku i pokaz ogni sztucznych rozświetlających niebo nad terenami rekreacyjnymi.

Głównymi sponsorami Dni Gminy (już dziewiętnastych!) był Urząd Gminy Bestwina, Bank Spółdzielczy Czechowice – Dziedzice – Bestwina, jak również firma „Multimetro”. Oprócz tego wielu mieszkańców dołożyło swoich starań, by zabawa na powitanie lata została zapamiętana na długo. Dotyczy to także imprezy towarzyszącej – Sportowego Pikniku Rodzinnego na stadionie LKS Bestwina gdzie młodzi piłkarze rozgrywali mecze pomiędzy sobą i ze swoimi rodzicami. Warto wobec tego wciąż przypominać, że pomimo położenia w administracyjnych granicach województwa śląskiego gmina Bestwina historycznie przynależy do zachodniej Małopolski. Stąd bowiem nasz ród, nasze stroje i gwara.

 

Więcej zdjęć z pierwszego dnia - GALERIA
Więcej zdjęć z drugiego dnia - GALERIA
 

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ