• Dzisiaj jest niedziela, 03/07/2022

    Dzisiaj są imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
15 / 06 / 2022

Anna Adamaszek wygrywa w konkursie papieskim

O Janie Pawle II wie wszystko – poleci do Rzymu
Anna Adamaszek wygrywa w konkursie papieskim

              11 czerwca w dziewięciu miastach wojewódzkich, pod hasłem „Z zachwytu dla istnienia” odbywał się finał XVIII edycji ogólnopolski konkursu poświęconego życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Konkurs organizuje corocznie Instytut Tertio Millenio, a udział w tym roku wzięło ponad 4000 uczestników ze szkół średnich. Wielki sukces osiągnęła mieszkanka naszej gminy, Anna Adamaszek z Bestwinki – w zeszłym roku była druga, a tym razem stanęła na najwyższym stopniu podium. W nagrodę absolwentka SP Kaniów i uczennica 3 klasy LO im. S. Żeromskiego w Bielsku - Białej uda się do Rzymu, aby tam chodzić po śladach papieża z Polski i jego obecnego następcy. Tym samym Ania dołącza do grona tych uczniów, którzy przynoszą gminie Bestwina dumę na arenie ogólnopolskiej, jak na przykład zwycięzca Turnieju Wiedzy Pożarniczej z 2017 r. Kacper Głąb.

Wrażeniami z konkursu podzieliła się z nami sama zwyciężczyni:

Celem Konkursu, w którym wzięłam udział, było zainteresowanie młodzieży osobą i nauczaniem Jana Pawła II, a zwłaszcza przesłaniem, jakie kierował Ojciec Święty do młodych ludzi. Jest największy w Polsce konkurs dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Jego pomysłodawcą był nieżyjący już dominikanin, ojciec Maciej Zięba OP (skrót z łaciny - Ordo Praedicatorum, czyli Zakon Kaznodziejów). Projekt ten realizowany przez Instytut Tertio Millennio od 18 lat, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży.

Konkurs składał się z czterech etapów:

1. Quiz on-line złożony z pytań z zakresu nauczania papieża Franciszka i Jana Pawła II w tematyce ekologii opierając się o encykliki „Laudato Si” i „Centesimus Annus”.

2. Test on-line, którego tematyka obejmuje fragmenty z biografii i nauczania Jana Pawła II oraz zagadnienia ze wskazanych lektur.

3. Napisanie eseju w oparciu o nauczanie Jana Pawła II na podany przez Organizatora temat.

4. Ustna obrona eseju, napisanego w III etapie, przed komisją finałową w Katowicach 11. czerwca.

 

 

Swoją skalą konkurs objął tysiące uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.  Do etapu trzeciego zakwalifikowało się ok. 15 osób z każdego regionu. Spośród nich tylko od 3 do 7 osób z każdego regionu przeszło do etapu finałowego. Wszystkie te informacje można znaleźć też na oficjalnej stronie konkursu: https://konkurspapieski.pl/

 

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera