• Dzisiaj jest sobota, 21/05/2022

    Dzisiaj są imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
13 / 05 / 2022

400 lat od konsekracji kościoła w Bestwinie - obchody jubileuszowe

Cztery wieki wdzięczności
400 lat rocznica konsekracji kościoła w Bestwinie

Górująca nas Bestwiną świątynia parafialna dla wierzących mieszkańców jest miejscem modlitwy i spotkania z Bogiem w najważniejszych momentach życia. Dla wszystkich – także niekatolików – to bezcenny zabytek historyczny kryjący w swoich murach szesnastowieczne malowidła, epitafium Myszkowskich i dzwon z 1504 r. 10 maja w parafii Wniebowzięcia NMP świętowano jubileusz konsekracji kościoła dokonanej w 1622 r. przez biskupa Tomasza Oborskiego z Krakowa.

                Ks. Cezary Dulka wraz z parafianami do tej doniosłej chwili przygotowywał się przez wiele miesięcy. Widomym znakiem są postępujące prace konserwatorskie, ale nie zabrakło również solidnej dawki wiedzy. Cykl wykładów historycznych prowadzonych przez zaproszonych prelegentów ukazał dzieje Bestwiny na tle regionu i przybliżył historię parafii, szczególnie życiorysy księży proboszczów.  Duchowym przeżyciem stała się renowacja misji parafialnych – niełatwej roli głoszenia kazań rekolekcyjnych podjął się o. Sławomir Zieliński ze Lwowa. To nie wszystko – pod kierunkiem przewodniczącej TMZB Doroty Surowiak przygotowano wystawę fotograficzną „Przymierze - Źródło Życia”. Parafia wydała poza tym okolicznościowy folder. Dzięki pomocy Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwinie uczestnicy jubileuszowych uroczystości wysłuchali koncertu w wykonaniu gminnych grup artystycznych – zespołu muzycznego „Dynamika” z Bestwiny, zespołu wokalno – instrumentalnego „Vocalis” z Janowic i Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”. 

Jak miłe przybytki nam dał  wszechmocny i dobry nasz Bóg. Że sam w nich zamieszkał, wszak chciał, wieczności zostawić nam próg.  Oto nasz Boży dom! Pokłonem uczcijmy go wraz.  Witaj nam! Tu nasz Pan przyjmuje nas – mówią słowa znanej pieśni na rocznicę poświęcenia kościoła. Uroczystej Mszy św. przewodniczył lwowski biskup pomocniczy Edward Kawa. Razem z nim modlili się liczni kapłani, w tym księża pochodzący z Bestwiny. Biskup wygłosił homilię i podziękował za wewnętrzne i zewnętrzne zaangażowanie włożone w zorganizowanie obchodów. Poprosił o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie i w Europie.  Na pamiątkę jubileuszu przed świątynią zasadzono lipę – w ten symboliczny akt wspólnie z biskupem Kawą, ks. Cezarym Dulką i ojcem Zielińskim włączył się wójt gminy Bestwina Artur Beniowski.

Galeria – rocznica konsekracji:
https://eu.zonerama.com/ParafiaBestwina/Album/8397911

Wystawa fotograficzna:
https://eu.zonerama.com/ParafiaBestwina/Album/8386985

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera