• Dzisiaj jest sobota, 21/05/2022

    Dzisiaj są imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
17 / 01 / 2022

15 lat Klubu Seniora w Janowicach

Być seniorem – to brzmi dumnie! – 15 lat Klubu Seniora w Janowicach

Wiek emerytalny niesie ze sobą konkretne wyzwania. Człowiek rezygnuje z aktywności zawodowej, ale więcej czasu może poświęcić rodzinie i zainteresowaniom. W gminie Bestwina swoje pasje najstarsi mieszkańcy realizują w różnych stowarzyszeniach i organizacjach – wyjątkowe na tym tle są „Kluby Seniora”. Od 15 lat tego rodzaju klub działa w Janowicach – zrzesza miłośników aktywnego i ciekawego wypoczynku oraz pracy społecznej. Seniorzy w dniu 15 stycznia obchodzili swój jubileusz: uczcili go Mszą św. w kościele św. Józefa Robotnika oraz spotkaniem w Domu Strażaka.

Ks. Józef Walusiak, emerytowany proboszcz z Janowic, zachęcił uczestników liturgii do nieustannego rozwoju – duchowego, fizycznego i umysłowego. Senior powinien poszukać dla siebie zajęć, które pomogłyby mu utrzymać sprawność na różnych polach oraz włączyć się w życie rodzinne i sąsiedzkie. Wraz z ks. Walusiakiem przy ołtarzu stanął ks. Eugeniusz Stopka – pierwszy proboszcz parafii Janowice i budowniczy kościoła. Duszpasterze przekazali także życzenia od obecnego proboszcza, ks. Roberta Kurpiosa.

Klub Seniora początkowo funkcjonował jako Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Później przybrał swoją obecną nazwę. Pierwszym przewodniczącym był Jerzy Zdrojewski, drugim – Piotr Penczek, aktualnie funkcję tę sprawuje Stefania Famułka. Ona też krótko przedstawiła podczas uroczystości w strażnicy bogatą historię Klubu. Członkowie i członkinie organizują spotkania opłatkowe, noworoczne i z okazji „Dnia Seniora”. Wyjeżdżają na interesujące wycieczki. Byli już w Beskidach, w Tatrach, w Bieszczadach, w Warszawie, w Książu, Świdnicy, Puławach, Kazimierzu i różnych innych miejscach. Delegacji seniorów z Janowic nie brakuje przy obchodach różnorakich świąt państwowych i kościelnych. Specjalny status mają członkowie honorowi, obdarowywani paczkami przy okazji świąt.

Jak to przy jubileuszach bywa, zaproszeni zostali goście, złożono życzenia, podarowano kwiaty, prezenty i pamiątkowe plakietki. Gratulacje przekazał wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, za nim także sołtys Janowic i radny Stanisław Nycz, dyrektor GOK Grzegorz Boboń, ks. Eugeniusz Stopka, prezes OSP Janowice Grzegorz Damek, przewodnicząca KGW Janowice Krystyna Norymberczyk. Seniorzy i ich goście obejrzeli prezentację multimedialną podsumowującą dorobek Klubu na przestrzeni 15 lat. Upominkiem specjalnym stał się koncert kolędowy i program artystyczny w wykonaniu kapeli góralskiej „Zbójnicy”.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera