Dodaj nasz serwis do ulubionych Ustaw nasz serwis jako stronę startową
Urząd Gminy
Podstawowe Informacje
Wójt Gminy
Sekretarz Gminy
Skarbnik Gminy
Referaty Urzędu Gminy
Telefony
Regulamin organizacyjny
Strategia rozwoju
Jednostki organizacyjne
Druki w formie elektronicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Oferty pracy
Bezpłatna Pomoc Prawna
Rada Gminy
Skład Rady Gminy
Statut Gminy Bestwina
Komisje
Sesje Rady Gminy
Uchwały Rady Gminy
Gospodarka
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Podatki
Działalność Gospodarcza
Ochrona Środowiska
Organizacje Pozarządowe
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Kultura i rozrywka
Historia
Gminny Ośrodek Kultury
Imprezy
Biblioteki
Edukacja
Placówki oświatowe
Sport
Kluby sportowe
Wykaz imprez sportowych
Hala sportowa
Orlik
Pomoc Społeczna
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gmina
Podstawowe informacje
Ośrodek Zdrowia
Apteki
Zarządzanie Kryzysowe
Lecznice dla zwierząt
Jednostki OSP
Dzielnicowi
Urzędy Pocztowe
Magazyn Gminny
Komunikacja
Galeria
Galeria
Kliknij w zdjęcie aby uzyskać
powiekszenie oraz dodatkowy
opis. By zobaczyć całą galerię
kliknij w przycisk galeria.
Organy samorządowe

Euroregion Beskidy

BiP
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.

XIX edycja Nagrody Starosty Bielskiego
Publikacja: Tomasz Kiedroń | data umieszczenia: 2017-11-06

Michał Kobiela w "złotej dziesiątce"

Kustosz pamięci o ofiarach pożaru w czechowickiej rafinerii z 1971 r., pan Michał Kobiela odebrał w dniu 3 listopada, na scenie Bielskiego Centrum Kultury nominację do Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina. Mieszkaniec Kaniowa, znany też z pasji historyczno - etnograficznej znalazł się w elitarnym gronie dziesięciu zasłużonych społeczników i choć głównej nagrody nie zdobył, sam fakt zgłoszenia kandydatury przez rodzimą gminę jest ogromnym wyróżnieniem.

     

Starosta Andrzej Płonka powiedział, że jurorzy mieli do podjęcia niezwykle trudną decyzję, gdyż wszyscy nominaci to ludzie w swoich środowiskach doskonale znani, od dawna zaangażowani  w życie swoich miejscowości. Wzorem patrona Nagrody, ks. prałata Józefa Londzina z Zabrzega, łączą umiłowanie "małej ojczyzny" z miłością tej wielkiej ojczyzny, Polski. Za rok świętować będziemy setną rocznicę odzyskania niepodległości a nie byłoby jej gdyby nie osoby które czy to z bronią w ręku, czy też z piórem lub w inny sposób pracowali na rzecz sprawy narodowej. W nurt ten wpisują się Michał Kobiela z Kaniowa, Jan Cader (Buczkowice), Czechowicki Teatr Muzyczny "Movimento" (Czechowice-Dziedzice), Edward Pilch (Jasienica), Zbigniew Putek (Jaworze), Marek Małecki (Kozy), Adam Sopiak (Porąbka), Józef Przybyła (Szczyrk), Antoni Mleczko (Wilamowice) oraz Stanisław Kwaśny (Wilkowice).

     

Kapituła uznała, że laureatem XIX edycji Nagrody Starosty Bielskiego zostanie pan Antoni Mleczko z Wilamowic - ogrodnik, działacz katolicki i charytatywny,  opozycjonista związany z "Solidarnością". Gratulacje złożono oczywiście pozostałym kandydatom - oprócz starosty przemawiali wiceminister pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, przewodnicząca Kapituły Alina Świeży - Sobel, wikariusz generalny diecezji bielsko - żywieckiej ks. dr Marek Studenski. Gminę Bestwina reprezentował wójt Artur Beniowski a wraz z nim przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, dyrektor GOK Grzegorz Boboń, dyrektor GBP Teresa Lewczak, przewodnicząca TMZB Dorota Surowiak, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich. Delegacja nie kryła uznania dla dorobku pana Michała dzięki któremu nie zaginęła pamięć o tragicznych dniach pożaru i 37 ofiarach śmiertelnych.

W muzycznej części wieczoru wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Program pt. "W Europie ze Śląskiem" dał publiczności możliwość zobaczenia tańców i posłuchania pieśni nie tylko z Górnego Śląska lecz także z Krakowa, spod Tatr i takich zakątków Starego Kontynentu takich jak Włochy, Węgry, Grecja, Irlandia. Najwyższy poziom artystyczny występów skutkował owacją na stojąco i bisami. Jest szansa, że "Śląsk" wystąpi na XX, jubileuszowej edycji "Londzinów" - tak przynajmniej wynika z słów prowadzącego całą galę Piotra Hankusa, byłego solisty "Śląska".

Więcej zdjęć: Galeria

Sławomir Lewczak


   
 
 
Urząd Gminy, 43-512 Bestwina, ul. Krakowska 111
tel. +48 32 215 77 00,
fax. 215 77 12, e-mail: info@bestwina.pl