Dodaj nasz serwis do ulubionych Ustaw nasz serwis jako stronę startową
Urząd Gminy
Podstawowe Informacje
Wójt Gminy
Sekretarz Gminy
Skarbnik Gminy
Referaty Urzędu Gminy
Telefony
Regulamin organizacyjny
Strategia rozwoju
Jednostki organizacyjne
Druki w formie elektronicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Oferty pracy
Bezpłatna Pomoc Prawna
Rada Gminy
Skład Rady Gminy
Statut Gminy Bestwina
Komisje
Sesje Rady Gminy
Uchwały Rady Gminy
Gospodarka
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Podatki
Działalność Gospodarcza
Odśnieżanie 2017/2018
Ochrona Środowiska
Organizacje Pozarządowe
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Kultura i rozrywka
Historia
Gminny Ośrodek Kultury
Imprezy
Biblioteki
Edukacja
Placówki oświatowe
Sport
Kluby sportowe
Wykaz imprez sportowych
Hala sportowa
Orlik
Pomoc Społeczna
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gmina
Podstawowe informacje
Ośrodek Zdrowia
Apteki
Zarządzanie Kryzysowe
Lecznice dla zwierząt
Jednostki OSP
Dzielnicowi
Urzędy Pocztowe
Magazyn Gminny
Komunikacja
Galeria
Galeria
Kliknij w zdjęcie aby uzyskać
powiekszenie oraz dodatkowy
opis. By zobaczyć całą galerię
kliknij w przycisk galeria.
Organy samorządowe

Euroregion Beskidy

BiP
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.

ABC profilaktyki - część 3
Publikacja: Tomasz Kiedroń | data umieszczenia: 2017-07-28

ABC profilaktyki - część 3

MITY NA TEMAT ALKOHOLIZMU

Alkoholizm jest chorobą obciążoną szczególnym piętnem, wokół której krąży wiele mylnych informacji i mitów. Każdy z nas ma w wyobraźni gotowy wizerunek alkoholika. Zgodnie ze stereotypem, alkoholik należy do marginesu społecznego, jest obdarty i plugawy, nurza się w rynsztoku, wódkę zdobywa w pokątnych melinach, bije żonę i płodzi zwyrodniałe dzieci. Alkoholikiem może być każdy z wyjątkiem naszych znajomych i przyjaciół, mężów, żon, matek, ojców, synów, córek, no i oczywiście nas samych.

Mit: Alkoholicy piją codziennie.

Fakt: Istotnie, niektórzy alkoholicy nadużywają alkoholu codziennie. Bardziej typowym sposobem picia w zaawansowanym stadium choroby alkoholowej jest jednak picie nieumiarkowane przerywane dłuższymi lub krótszymi okresami całkowitej abstynencji.

Mit: Alkoholik upija się za każdym razem, gdy pije.

Fakt: Alkoholikiem jest osoba, która utraciła zdolność trafnego przewidywania czy i kiedy utraci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu. Negatywne zachowania są efektem działania alkoholu, od którego alkoholik nie może się powstrzymać z chwilą wypicia pierwszego kieliszka.

Mit: Większość alkoholików to ludzie z marginesu.

Fakt: Wręcz przeciwnie, tylko 3-5% wszystkich alkoholików kończy w przysłowiowym rynsztoku. Przeważająca większość, czyli 95-97%, mieści się w przekroju całego społeczeństwa, ludźmi uzależnionymi od alkoholu bywają przeważnie normalnie zatrudnieni, posiadający rodziny, produktywni i powszechnie szanowani obywatele.

Mit: Porządne kobiety nie zostają alkoholiczkami.

Fakt: alkoholizm stał się chorobą w pełni "demokratyczną" i że choruje na nią również wiele kobiet jednak kobietom uzależnionym znacznie trudniej zwrócić się o pomoc.

Mit: Alkoholikom brak silnej woli: mogliby przestać pić, gdyby naprawdę chcieli.

Fakt: Alkoholizm jest choroba charakteryzująca się utratą kontroli nad piciem. Problem nie polega na braku silnej woli, lecz na uzależnieniu od alkoholu.

POPULARNE MITY ZWIĄZANE Z WYTRZEŹWIENIEM !

Porcję standardową - 10 gramów czystego alkoholu, czyli jeden kieliszek wina, 25 gramów wódki lub 200 ml słabego piwa - wątroba rozkłada w ciągu godziny. "Jeśli wypijamy jedno piwo, potrzebujemy ok. 3 godzin na spalenie zawartego w nim alkoholu, a na dwa piwa - 5-6 godzin. Na rozłożenie półlitrowej butelki wódki - ok. 20 godzin"

Wytrzeźwieje, gdy napiję się kawy.

Kawa nie usunie alkoholu z Twojego organizmu. Usuwa go wątroba. Kofeina zawarta w kawie jest stymulatorem, który znosi efekt senności wywołany alkoholem. Jednak nie powoduje wytrzeźwienia.

Wyjdę na świeże powietrze, to wytrzeźwieję

Ani świeże powietrze, ani zimny prysznic nie przyspieszą procesu trawienia alkoholu.

Nie mam daleko do domu.

Jazda po alkoholu nigdy nie jest bezpieczna.

Dużo zjadłem, więc mogę więcej wypić.  Zjem coś to wytrzeźwieję.

Alkohol jest szybko wchłaniany do krwiobiegu, a tylko niewielka jego część przedostaje się przez ścianki żołądka. Duża ilość trawionego jedzenia może rozcieńczyć alkohol, ale go nie usunie ani nie zneutralizuje.

Więcej ważę od innych, więć mogę więcej wypić.

Jest bardzo prawdopodobne, że osoba drobna, lekka (szczególnie kobieta) poczuje szybciej efekt wypitego alkoholu. Jednak wielkość i waga ciała nie wpływają na szybkość przemiany alkoholu i nie gwarantują trzeźwości.

Zjem coś miętowego - policjant nie wyczuje, że piłem alkohol.

Zapach miętowych cukierków na pewno wzbudzi podejrzenia policjantów. Zaproponują użycie alkomatu lub odwiozą do przychodni lekarskiej w celu zbadania poziomu alkoholu we krwi lub moczu. Wszystkie trzy badania są tak samo ważne w świetle prawa.

Jest ciepło, to szypko wypocę wypity alkohol.

Tylko 6 - 10% alkoholu jest wydalane przez skórę, w oddechu lub moczu. 90 - 94% alkoholu musi ulec rozkładowi w wątrobie,  najpierw na aldehyd octowy, potem na dwutlenek i wodę.

Piłam tylko lekkie drinki - szampana, słabe piwo.

Nawet, jeżeli nie czujemy smaku alkoholu w drinku, nie oznacza to, że jest go mniej lub jest mniej szkodliwy. Po prostu łatwo stłumić lub zmienić smak alkoholu. Jednak alkohol jako substancja chemiczna pozostaje niezmieniony. Dwutlenek węgla powoduje szybsze przedostanie się alkoholu do krwi, więc prędzej odczujemy jego skutki. Jednak sam alkohol podlega standardowemu procesowi rozkładu - około 10 g na godzinę.

źródło: "Alkohol i kierowca" opracowanie PARPA Warszawa 2006.

W następnej części znajdziecie Państwo opis innych rodzajów uzależnień.  

WAŻNA  INFORMACJA

Od 11 września w co drugi poniedziałek w godz. od 15.00 do 17.00 wznowione będą spotkania grupy wsparcia dla osób współuzależnionych. Więcej informacji pod numerem telefonu 668 193 540 lub osobiście w Biurze Profilaktyki. Podczas spotkań będą poruszane tematy z zakresu uzależnień oraz problemów w rodzinie w tym np. przemoc. Dostarczymy Wam energii i motywacji do działań mających na celu  rozwiązywanie problemów.

Bożena Jaromin


   
 
 
Urząd Gminy, 43-512 Bestwina, ul. Krakowska 111
tel. +48 32 215 77 00,
fax. 215 77 12, e-mail: info@bestwina.pl