Dodaj nasz serwis do ulubionych Ustaw nasz serwis jako stronę startową
Urząd Gminy
Podstawowe Informacje
Wójt Gminy
Sekretarz Gminy
Skarbnik Gminy
Referaty Urzędu Gminy
Telefony
Regulamin organizacyjny
Strategia rozwoju
Jednostki organizacyjne
Druki w formie elektronicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Oferty pracy
Bezpłatna Pomoc Prawna
Rada Gminy
Skład Rady Gminy
Statut Gminy Bestwina
Komisje
Sesje Rady Gminy
Uchwały Rady Gminy
Gospodarka
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Podatki
Działalność Gospodarcza
Odśnieżanie 2017/2018
Ochrona Środowiska
Organizacje Pozarządowe
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Kultura i rozrywka
Historia
Gminny Ośrodek Kultury
Imprezy
Biblioteki
Edukacja
Placówki oświatowe
Sport
Kluby sportowe
Wykaz imprez sportowych
Hala sportowa
Orlik
Pomoc Społeczna
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gmina
Podstawowe informacje
Ośrodek Zdrowia
Apteki
Zarządzanie Kryzysowe
Lecznice dla zwierząt
Jednostki OSP
Dzielnicowi
Urzędy Pocztowe
Magazyn Gminny
Komunikacja
Galeria
Galeria
Kliknij w zdjęcie aby uzyskać
powiekszenie oraz dodatkowy
opis. By zobaczyć całą galerię
kliknij w przycisk galeria.
Organy samorządowe

Euroregion Beskidy

BiP
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.

Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem
Publikacja: Tomasz Kiedroń | data umieszczenia: 2017-05-15

"Maradona" z podkarpackiej wsi
Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem

"Masternak to jeden z nielicznych pisarzy młodego pokolenia, który z konsekwencją traktuje Polskę i Polaków" - napisano na okładce książki niedawnego gościa Gminnej Biblioteki Publicznej. Cóż, można Zbigniewa Masternaka lubić, można go nienawidzić, ale nie pozostawia on obojętnym nikogo, kto zetknął się z jego twórczością. Do Bestwiny przyjechał 12 maja i poprowadził spotkanie czytelnicze pełne niezwykłych historii - głównie o treści autobiograficznej.
 Biografię Zbigniew Masternak ma niezwykłą, pomimo relatywnie młodego wieku. Kilkakrotnie był na bakier z prawem - choć prawo przecież studiował (nie ukończył). Chłopakowi z małej wioski na Podkarpaciu nie było w życiu łatwo, za wszelką cenę pragnął wyrwać się ze świata, gdzie często jedyną rozrywką jest wódka. Ten świat dzieciństwa odpłaci mu się po latach pięknym za nadobne. Brutalna szczerość, z jaką Masternak odmalował rodzinne strony na kartach swych powieści zaowocowała obrazą ze strony rodaków. Co zraziło jednych - zachwyciło drugich, na podstawie cyklu "Księstwo" reżyser Andrzej Barański nakręcił film "Księstwo" prezentowany na słynnym festiwalu w Karlowych Warach.

     

Skąd tytułowy "Maradona"? Z pasji do piłki nożnej! Imię Zbigniew zostało nadane pisarzowi na cześć Zbigniewa Bońka, lecz koledzy kojarzyli przyszłego literata z argentyńskim geniuszem boisk, zresztą idolem Masternaka. Niestety, dobrze zapowiadającą się karierę sportową przerwała kontuzja. Nic jednak straconego - dziś Zbigniew Masternak jest kapitanem reprezentacji polskich pisarzy. W jej barwach spełnił swoje wielkie marzenie - strzelił gola Niemcom!
 Poza wspomnianym kilkutomowym "Księstwem" znanymi pozycjami w dorobku Masternaka są "Nędzole" (o środowisku polskich emigrantów we Francji), antologia "Co piłka robi z człowiekiem? Młodość, futbol i literatura" (współautor), "Kino polskie 1989 - 2009. Historia krytyczna" (współautor), scenariusze filmowe. W 2009 r. ukończył scenopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej, zaś dwa lata wcześniej przebywał na stypendium literackim Homines Urbani w Krakowie. W r. 2011 otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury.
 Podczas spotkania w czytelni GBP autor chętnie podpisywał swoje książki i pozował do zdjęć. Zaprezentował także fragment filmu "Księstwo".  Impreza odbywała się w ramach Tygodnia Bibliotek i Dnia Bibliotekarza jak również tegorocznego jubileuszu 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie.

Więcej zdjęć: Galeria


   
 
 
Urząd Gminy, 43-512 Bestwina, ul. Krakowska 111
tel. +48 32 215 77 00,
fax. 215 77 12, e-mail: info@bestwina.pl