Dodaj nasz serwis do ulubionych Ustaw nasz serwis jako stronę startową
Urząd Gminy
Podstawowe Informacje
Wójt Gminy
Sekretarz Gminy
Skarbnik Gminy
Referaty Urzędu Gminy
Telefony
Regulamin organizacyjny
Strategia rozwoju
Jednostki organizacyjne
Druki w formie elektronicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Oferty pracy
Bezpłatna Pomoc Prawna
Rada Gminy
Skład Rady Gminy
Statut Gminy Bestwina
Komisje
Sesje Rady Gminy
Uchwały Rady Gminy
Gospodarka
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Podatki
Działalność Gospodarcza
Odśnieżanie 2017/2018
Ochrona Środowiska
Organizacje Pozarządowe
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Kultura i rozrywka
Historia
Gminny Ośrodek Kultury
Imprezy
Biblioteki
Edukacja
Placówki oświatowe
Sport
Kluby sportowe
Wykaz imprez sportowych
Hala sportowa
Orlik
Pomoc Społeczna
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gmina
Podstawowe informacje
Ośrodek Zdrowia
Apteki
Zarządzanie Kryzysowe
Lecznice dla zwierząt
Jednostki OSP
Dzielnicowi
Urzędy Pocztowe
Magazyn Gminny
Komunikacja
Galeria
Galeria
Kliknij w zdjęcie aby uzyskać
powiekszenie oraz dodatkowy
opis. By zobaczyć całą galerię
kliknij w przycisk galeria.
Organy samorządowe

Euroregion Beskidy

BiP
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.

Wywiad z Czesławem Kubikiem
Publikacja: Tomasz Kiedroń | data umieszczenia: 2017-05-12

Dłutem opowiada o przeszłości
Projekt rzeźbiarski Czesława Kubika

Uznany twórca ludowy Czesław Kubik tworzy we współpracy z bestwińskim Muzeum Regionalnym unikatowy projekt, realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Płaskorzeźby z lipowego drewna, które właśnie powstają, ukazują świat istniejący jeszcze kilka dziesięcioleci przed nami. Gdy rytmu życia nie wyznaczał zapisany w telefonie grafik spotkań, ale święta kościelne, ręczne prace polowe i tradycyjna obrzędowość. Cykl Wybrane prace rolnicze i zwyczaje wiejskie w okresie rocznym realizowany jest od stycznia do końca czerwca, po ukończeniu dzieła nastąpi seria wystaw. W międzyczasie pan Czesław przy pomocy kustosza Muzeum Andrzeja Wojtyły udzielił redaktorowi "Magazynu Gminnego" krótkiego wywiadu.

     

Panie Czesławie, obecnie mieszka Pan w Czechowicach - Dziedzicach, ale dzieciństwo i młodość spędził Pan w Bestwinie. Czy mógłby Pan opowiedzieć naszym mieszkańcom o tych czasach?

Rzeczywiście, z Bestwiną związany byłem i jestem od urodzenia. Mieszkałem tutaj do 30 roku życia kiedy to ożeniłem się i przeprowadziłem do sąsiedniego miasta. Moja młodość była bardzo aktywna - udzielałem się jako członek Związku Młodzieży Wiejskiej. W zamku Habsburgów mieściła się świetlica, tam graliśmy w tenisa stołowego i w szachy. Należałem ponadto do klubu piłkarskiego. Funkcjonował również młodzieżowy teatr. Wieś z pewnością wpłynęła na moje zainteresowania artystyczne, sztukę ludową: obserwowałem zwyczaje i konieczne prace takie jak wiosenny siew, koszenie przy użyciu kosy, omłoty, kiszenie kapusty, skubanie pierza.

Kiedy zainteresował się Pan rzeźbiarstwem?

Dosyć późno, po czterdziestce albo nawet bliżej pięćdziesiątki. Moja małżonka Maria zajmowała się hafciarstwem, dużo wcześniej niż ja uzyskała status twórcy ludowego. Swoje dzieła wystawiała na targach sztuki ludowej a ja jeździłem razem z nią. Z czasem podjąłem pierwsze próby rzeźbienia, rzecz jasna z początku prace wyglądały dość prymitywnie, dopiero później nabrały cech indywidualnych.

Jakich materiałów Pan używa i jaką tematykę preferuje?

Wzorem większości artystów ludowych preferuję drewno lipowe. Nie da się ukryć, że tworzę przede wszystkim sztukę sakralną - drewniane "świątki". Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie ogłasza ogólnopolskie konkursy pod nazwą "Patroni naszych kościołów". Ja w tych konkursach uczestniczę, zdobywałem wyróżnienia i miejsca na podium.

Skoro mówimy o konkursach - które zapadły Panu w pamięć?

Z tych najnowszych byłby to wilkowicki konkurs "Od zalotów do wesela". W 2015 r. otrzymałem Grand Prix za płaskorzeźbę "Wesele wiejskie". W Suchej Beskidzkiej zająłem III m. w konkursie "Św. Jan Paweł II - patron rodzin"; taką samą nagrodę przyznano mi w Makowie Podhalańskim ("Matka Boska Makowska"). Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku - Białej docenił wykonane przeze mnie tradycyjne drewniane zabawki. Nie mogę nie wspomnieć o udanej współpracy z tutejszym Muzeum Regionalnym.

Poproszę jeszcze o kilka zdań o najnowszym projekcie

Obejmuje on wykonanie projektu sześciu płaskorzeźb, przeniesienie go na drewno i malowanie. Po 30 czerwca rozpoczną się działania promocyjne - 5 lipca warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci z terenu gminy Bestwina, zaś 20 VII - uroczyste otwarcie wystawy w Muzeum im. ks. Z. Bubaka. Od 18 września ta sama wystawa dostępna będzie w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku - Białej. Po niej płaskorzeźby podaruję bestwińskiemu Muzeum już na stałe.

Rozmawiał: Sławomir Lewczak


   
 
 
Urząd Gminy, 43-512 Bestwina, ul. Krakowska 111
tel. +48 32 215 77 00,
fax. 215 77 12, e-mail: info@bestwina.pl