• Dzisiaj jest piątek, 19/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
13 / 12 / 2018

"Zielone Pracownie" w Kaniowie i w Bestwince

Przekuć teorię w praktykę
„Zielone Pracownie” w Kaniowie i w Bestwince

Po uroczystym przecięciu wstęgi w bestwińskiej ekopracowni przyszedł czas na otwarcie dwóch kolejnych. Przypomnijmy, że w konkursie zorganizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach trzy szkoły z gminy Bestwina wygrały sfinansowanie kompletnego wyposażenia sal służących do pogłębiana nauk przyrodniczych. Jesteście w ścisłej czołówce - powiedziała Ewa Cofała z WFOŚiGW – Zgłoszonych szkół mieliśmy ponad setkę, w konkursie nagrodziliśmy połowę. To wielkie wyróżnienie przede wszystkim dla kadry pedagogicznej i dla uczniów mogących rozwijać talenty w znakomitych warunkach.

            Środa, 12 grudnia, była dniem prawdziwego ekologicznego „maratonu”, najpierw swoją uroczystość przeżywała szkoła w Kaniowie, a niedługo później – w Bestwince. W obu szkołach wstęgę przecinał Wójt Artur Beniowski, w asyście wspomnianej wyżej pani Ewy Cofały (kierownika Zespołu Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej WFOŚiGW), sekretarza UG Arkadiusza Maja, pań dyrektor – Agaty Szypuły, Danuty Tekieli – Herman, Urszuli Kal i Agaty Rak, sołtysa Kaniowa Marka Pękali, nauczycieli koordynujących, przedstawicieli Rad Rodziców i oczywiście uczniów, którzy z „Zielonych Pracowni” będą korzystać.

Każda z nowo otwartych dwóch sal – choć podobnie wyposażona – ma swój indywidualny charakter. Ta z Kaniowa (na przekór nazwie „zielona”) utrzymana jest w kolorystyce niebieskiej, z Bestwinki – żółtej. W pierwszej goście podziwiali interaktywny „dywan”, w drugiej zapoznawali się z życiem patyczaków i procesem fotosyntezy. Chemia, biologia, geografia, fizyka, matematyka, języki... w „Zielonej Pracowni” wszystko łatwiej wejdzie do głowy bez potrzeby wtłaczania przysłowiowego oleju.

            Pracownia kaniowska powstawała pod hasłem „Świat przyrody – świat przygody”. Po wstępie dyrektor Agaty Szypuły uczniowie zapoznali wójta i resztę gości z maszyną elektrostatyczną, kołem Newtona, modelami wulkanów, Układem Słonecznym czy też zachowaniem różnych gatunków mrówek. Przeprowadzili poza tym konkurs wzorowany na teleturnieju „Milionerzy”. Nad przebiegiem spotkania czuwała koordynatorka, pani Magdalena Jasińska, której zasługą jest również budowa meteorologicznego ogródka.

            Sala w Bestwince to kolejny etap „unowocześniania” szkoły po niedawnej termomodernizacji, do czego odniosła się dyrektor Danuta Tekieli – Herman. Prezentacja przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pań Małgorzaty Wojsław i Agaty Gajdy podzielona była na kilka działów tematycznych. Młodym prelegentom nieobce były takie zagadnienia jak budowa liścia, reakcje skał wapiennych z kwasem, anatomia oka i ucha, eksperymenty z kolorami. Szczególny nacisk położono na recykling: wykorzystanie surowców wtórnych w trosce o środowisko naturalne. Warto dodać, że ZSP Bestwinka brała udział w programie „Erasmus+” w Hiszpanii, gdzie przedstawiano m.in. biżuterię i stroje wykonane z materiałów recyklingowych.

Trzydziestotysięczne dofinansowania zostały zatem spożytkowane bardzo dobrze. Rodzice i dziadkowie uczniów mogą pozazdrościć młodemu pokoleniu nauki w salach godnych niemal uniwersytetu. Świat się zmienia, dzisiaj kreda i tablica to za mało dla dziecka wychowanego wśród laptopów i smartfonów. Ważne, aby pokazać, że sprzęt elektroniczny może służyć nie tylko rozrywce, ale także poszerzaniu horyzontów.

zdjęcia z Kaniowa:
https://photos.app.goo.gl/8oLsmGvjya6HNBReA

zdjęcia z Bestwinki:
https://photos.app.goo.gl/ZoRtfkWbnrrmX6266

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera