• Dzisiaj jest środa, 24/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
24 / 09 / 2018

Zebranie wiejskie w Bestwince

Zebranie wiejskie w Bestwince – remont szkoły i co dalej?

           Od szczegółowego wystąpienia sołtys Teresy Paruch – Ryś rozpoczęło się 21 września zebranie przedwyborcze w sołectwie Bestwinka. Miejscowość niedawno przeżywała uroczystość oddania do użytku zmodernizowanej szkoły, ale oprócz tej inwestycji działo się jeszcze całkiem sporo. Rada Sołecka współpracowała z gminą Bestwina w zakresie wycinki drzew (przy blokach, ul. Sportowa), naprawy dróg (ul. Podpolec, Ładna, zbliżający się przetarg na remont i odwodnienie ul. Rzecznej), montażu oświetlenia i luster, tablic ogłoszeniowych, wykonywania i czyszczenia przepustów oraz zabezpieczenia brzegów cieków wodnych, szczególnie Młynówki i Łękawki. W te zadania włączyła się Gminna Spółka Wodna Melioracyjna i RZGW z Pszczyny. W trakcie opracowywania jest projekt przebudowy ul. Sportowej od ul. św. Floriana do ul. Dworkowej, a także termomodernizacji remizy OSP. Trwa finalizacja projektu trybuny przy budynku Klubu Sportowego. Sołtys i radni z Bestwinki brali udział w sześciu posiedzeniach Rady Sołeckiej, w sesjach Rady Gminy, w imprezach plenerowych i uroczystościach państwowych. Organizowano również dyżury dla mieszkańców. Podziękowania zostały złożone wszystkim dobroczyńcom Ochotniczej Straży Pożarnej, dzięki czemu stał się możliwy zakup Fiata Ducato.

           Temat termomodernizacji ZSP został poruszony następnie przez wójta Artura Beniowskiego. Swoje funkcjonowanie wznowi szkolna kuchnia. Wójt zrelacjonował zrealizowane zadania z zakresu gospodarki wodno – melioracyjnej i remontów cząstkowych, podziękował równocześnie za zaangażowanie Zarządowi Spółki Wodnej z prezesem Łukaszem Greniem na czele. Poinformował, że pomimo starań nie doszło jeszcze do spotkania z właścicielami działki zaproponowanej na parking przy szkole. Natomiast wzdłuż zielonej skarpy przed placówką pojawi się chodniczek dla dzieci.  Powstanie poza tym projekt odwodnienia ul. ks. Adamaszka i całego przyległego rejonu (ul. Młyńska, Olchowa). Podczas wizji lokalnej mieszkańcy wyrazili zgodę na przeprowadzenie koniecznych robót. Zostanie ogłoszony przetarg na budowę chodnika od ul. Witosa do Gospodarskiej – projekt zawiera wymalowanie przejścia dla pieszych na wysokości krzyża na ul. Witosa. Artur Beniowski odniósł się do kwestii usprawnienia komunikacji publicznej.  Pomysłem Beskidzkiego Związku Powiatowo – Gminnego jest rozdzielenie zadań PKS-u i MZK. PKS miałoby poruszać się na terenie powiatu i nie wjeżdżać już do Bielska, a MZK jeździłoby po mieście – wszystko w ramach jednego biletu. Zwiększyłaby się częstotliwość kursowania. Wszyscy kandydaci na urząd prezydenta Bielska – Białej deklarują chęć współpracy na rzecz poprawy w tej dziedzinie. Toczą się także rozmowy z burmistrzem Czechowic – Dziedzic. Padły słowa wdzięczności w kierunku społeczności Bestwinki za pomoc w remoncie szkoły, wójt nie zapomniał ponadto o KS Bestwinka – klub po raz pierwszy w historii awansował do Bielskiej Ligi Okręgowej. Na ukończeniu jest projekt trybun, dzieci mogą cieszyć się nowym placem zabaw przy budynku klubowym. Powstanie zaplecze szatniowe i sanitarne. Najprawdopodobniej na wiosnę gmina uzyska pozwolenie na budowę i zacznie pozyskiwać środki zewnętrzne w celu modernizacji remizy OSP. Prowadzony jest program ograniczenia niskiej emisji, utylizacji azbestu, odbyła się akcja rozprowadzania kompostowników. Dobra wiadomość to taka, że Zarząd Dróg Powiatowych ma środki i poszukuje wykonawcy na remont ul. Młyńskiej.
           Interesująco wyglądała prezentacja kandydatów na radnych. Prawie każdy z nich powiedział o sobie i swoim programie przynajmniej kilka słów. Z komitetu „Wspólnota Narodowa” na zebranie przybyli Jan Ślósarczyk i Leon Kóska; z KW „Wspólnota i Postęp” kandydat na wójta Artur Beniowski a także Magdalena Wizner – Wilczek i Sławomir Walczak; z KW „Prawo i Sprawiedliwość” do Sejmiku Województwa Śląskiego Teresa Zejma, do Rady Powiatu Bielskiego Jan Stanclik i Wiesława Ochman – Szeliga; z KW „Nowa Inicjatywa” do Rady Powiatu Bogusław Stolarczyk, Jerzy Zużałek i Tadeusz Wróbel; z KW Polskie Stronnictwo Ludowe do Rady Powiatu Grzegorz Gawęda i Marek Pękala. Głos podczas zebrania zabrał również przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik.
           Tradycyjnie nastąpiła dyskusja i składanie wolnych wniosków. W tej części zebrania nie brakowało emocji i płomiennych wystąpień z sali, jednakże sołtys Teresa Paruch – Ryś sprawnie moderowała wypowiedzi dyskutantów, prosząc o formułowanie konkretnych postulatów. Udział wzięło łącznie 41 mieszkańców, na listę gości wpisały się 22 osoby.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera