• Dzisiaj jest wtorek, 18/12/2018

    Dzisiaj są imieniny: Gracjana, Bogusława, Laurencji

13 / 02 / 2018

Zebranie sprawozdawcze OSP Bestwinka

OSP Bestwinka: Coraz bliżej do termomodernizacji

Bardzo dobre wieści usłyszeli strażacy z Bestwinki z ust wójta Artura Beniowskiego. Dzięki przychylności Rady Gminy Bestwina w tym roku uda się wykonać projekt, pozyskać pieniądze, a w kolejnym – zrealizować długo wyczekiwaną termomodernizację Domu Strażaka. Druhowie mają już średni i lekki samochód bojowy, ale brakuje im jeszcze siedziby z prawdziwego zdarzenia, wydajnej pod względem energetycznym. Nie należy więc się dziwić, że deklarację wójta przyjęto na walnym zebraniu w dniu 10 lutego z wielkim aplauzem.

            Prezes jednostki, Grzegorz Gawęda, podał do wiadomości garść danych statystycznych z życia straży. OSP Bestwinka liczy 146 osób: 86 czynnych członków (64 mężczyzn i 22 kobiety), 4 członków honorowych i 27 wspierających. Należy do tego stanu doliczyć MDP – 31 „młodzieżowców” płci obojga. Do różnego typu interwencji wyjeżdżano w 2017 r. 29 razy, 5 do pożarów, ale zdecydowanie przeważały tzw. zagrożenia miejscowe. W celu przeciwdziałania skutkom wypadków albo kolizji strażacy systematycznie się szkolą – posiadane umiejętności pozwalają profesjonalnie funkcjonować w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Przeprowadzone kontrole potwierdziły wzorowe przygotowanie jednostki do udzielania pomocy poszkodowanym.

            W zawodach sportowo – pożarniczych OSP Bestwinka nie miała równych sobie w kategorii mężczyzn – ich sekcja zajęła pierwsze miejsce w rywalizacji gminnej. Kobiety uplasowały się na drugim stopniu podium, zaś z zawodów powiatowych wróciły z brązem. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza triumfowała na szczeblu gminnym, poza tym wywalczyła pierwsze miejsce w powiatowym turnieju piłki nożnej i w gminnych rozgrywkach minisiatkówki. Indywidualnie wykazała się Anna Urbanke, w kategorii gimnazjalnej zdobywając złoto w powiatowym turnieju tenisa stołowego.

O wielkim sukcesie możne mówić Marcin Kraus, startujący wspólnie z kolegami z Kaniowa na XI Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym w Licheniu Starym – dwa pierwsze miejsca to doskonała promocja nie tylko Bestwinki, ale całej gminy na arenie ogólnopolskiej.

            Nie sposób pominąć wielkiego wydarzenia, jakim był jubileusz 105 – lecia jednostki połączony z poświęceniem lekkiego samochodu Fiat Ducato. Na stan przybyło w ciągu roku sporo innego sprzętu: aparaty do ochrony górnych dróg oddechowych, hełmy, kominiarki itd.

            Społeczna praca strażaków skrzętnie dokumentowana jest w kronice, którą prowadzi prezes honorowy Józef Distel. Słowa uznania skierowali w stronę Zarządu obecni na walnym zebraniu goście: oprócz wójta Artura Beniowskiego także honorowy członek Zarządu Głównego ZOSP RP Józef Kłoda, członek Zarządu Powiatu Bielskiego Katarzyna Adamiec, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego dh Grzegorz Gabor, Zastępca Dowódcy JRG2 w Bielsku – Białej mł. Bryg. Witold Biela, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP i zarazem Prezes Zarządu Gminnego Herbert Szeliga, ks. proboszcz parafii św. Sebastiana Józef Baran, komendant gminny Grzegorz Owczarz, radni gminy Bestwina z przewodniczącym Jerzym Stanclikiem i radni powiatu bielskiego. Podkreślano szczególną dbałość o najmłodsze pokolenie, ze sprawozdania odczytanego przez Michała Kóskę wynika, że drużyna młodzieżowa jest aktywna na wielu polach – a dzięki prezesowi Grzegorzowi Gawędzie może swoje wakacje spędzać na letnim obozie.

            Jak zawsze przy okazji walnych zebrań, rozdano dyplomy i odznaczenia. Listy gratulacyjne otrzymał dh Marcin Kraus oraz drużyna dziewcząt – brązowych medalistek z powiatowych zawodów sportowo – pożarniczych. Natomiast odznaczenia stażowe „za wysługę lat” otrzymali: 55 – Wirgiliusz Tomaszczyk; 20 – Szczepan Kóska, Krzysztof Zelek, Tomasz Bieroński, Artur Bieroński, Tomasz Wojcieszyk, Krzysztof Zelek; 10 – Dominik Chmielniak, Wioleta Gawęda, Jarosław Walecki, Artur Orlicki, Sławomir Bezegłów; 5 – Leszek Nycz. Druh Wirgilisz Tomaszczyk uchwałą walnego zebrania uzyskał godność honorowego członka OSP Bestwinka.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ