• Dzisiaj jest piątek, 19/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
14 / 09 / 2018

Wybory samorządowe 2018 – co i jak?

Wybory samorządowe 2018 – co i jak?

21 października przy urnach wyborczych zdecydujemy o kształcie naszego lokalnego samorządu. Wybierzemy wójta, radnych gminnych, radnych powiatowych i radnych sejmiku wojewódzkiego. Wybory samorządowe bywają przez obywateli lekceważone, a przecież niesłusznie, bo w odróżnieniu od prezydenckich czy parlamentarnych mają na nasze życie o wiele większy wpływ. Radni decydują o kształtowaniu się gminnej infrastruktury, oświaty, kultury, sportu i o wielu innych sprawach. Od naprawy lustra na skrzyżowaniu po całoroczny budżet.

            8 marca 1990 roku uchwalono Ustawę o samorządzie terytorialnym, noszącą obecnie tytuł Ustawa o samorządzie gminnym. Następnie, na skutek reformy z 1998, uchwalono ustawy o samorządzie powiatowym i wojewódzkim. Od roku 2002 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybieramy bezpośrednio (wcześniej wójta wyłaniała Rada Gminy) Z kolei od 5 stycznia 2011 r. przepisy dotyczące przeprowadzania wyborów wszystkich szczebli, zawiera ustawa o nazwie Kodeks wyborczy.

            Na skutek najnowszej nowelizacji tego Kodeksu oraz zmian w ustawach zaszły w procesie głosowania oraz w funkcjonowaniu organów pewne zmiany. Mieszkańców małych gmin nie dotyczą one w takim stopniu jak większych, warto jednak streścić najważniejsze z nich:

  1. W gminach do 20 tys. mieszkańców zostały pozostawione JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. W każdym z okręgów wybieramy jednego radnego. Podobnie jak w r. 2014, okręgów i radnych będzie w gminie Bestwina 15. W Radzie Powiatu Bielskiego zasiądzie 29 radnych, w Sejmiku Województwa Śląskiego – 45 radnych.
  2. Zostaje wydłużona kadencja organów samorządu terytorialnego z czterech do pięciu lat. Wójt nie będzie mógł pozostawać na stanowisku dłużej, niż dwie kadencje, licząc od roku 2018. Poprzednie kadencje, na skutek zakazu retroaktywności prawa, nie zaliczają się na poczet wykonywania funkcji.
  3. Przy nazwisku wybranego kandydata stawiamy w odpowiedniej kratce znak „X”. W myśl nowych przepisów, są to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Jeśli jedna z kratek zostanie przy kandydacie całkowicie zamalowana, a znak X pojawi się w innej – głos będzie ważny.
  4. W ograniczonym zakresie pozostawiono możliwość głosowania przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. Kodeks przewiduje ją dla osób niepełnosprawnych.

Ponadto, należy pamiętać, że:

  1. W wyborach wójta, burmistrza i prezydenta obowiązuje większość bezwzględna czyli ważny głos na kandydata oddaje więcej, niż połowa głosujących. W innym wypadku przeprowadza się drugą turę (4 listopada). W wyborach do rad gminy liczy się większość względna – wygrywa kandydat z największą liczbą głosów ważnych.
  2. Po wyborach zwiększy się możliwość aktywnego udziału mieszkańców w pracach organów samorządowych. Wyrazem tego jest tworzenie budżetu obywatelskiego. W jego ramach mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu zdecydują corocznie o części wydatków budżetu gminy, powiatu czy województwa. Zadania wybrane w ramach budżetu obywatelskiego zostają uwzględnione w uchwale budżetowej. Rada gminy, powiatu lub sejmik województwa w toku prac nad projektem uchwały budżetowej nie może usuwać lub zmieniać w stopniu istotnym zadań wybranych w ramach budżetu obywatelskiego.
  3. Grupa mieszkańców powiatu, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego będzie mogła wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. W gminach do 20 tys. mieszkańców takie prawo będzie miała grupa co najmniej 200 osób, w powiatach powyżej 100 tys. mieszkańców – co najmniej 500 osób, w województwach – co najmniej 1000 osób.
  4. Sesje Rady Gminy, Rady Powiatu czy Sejmiku Województwa będą rejestrowane za pomocą środków audiowizualnych.

Skład Gminnej Komisji Wyborczej: Przewodniczący – Marcin Paweł Furczyk; zastępca – Katarzyna Maria Witasek; członkowie: Beata Barbara Dmochowska, Halina Anna Grygierzec; Tomasz Jan Jędrzejko, Katarzyna Maria Kliś, Agata Magdalena Krywult; Lucjan Edward Pfeifer, Bożena Zofia Stankiewicz. Siedziba Komisji mieści się w Urzędzie Gminy Bestwina, ul. Krakowska 123, pokój nr 12. Tel: 32 215 77 11.

 

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera