• Dzisiaj jest wtorek, 18/12/2018

    Dzisiaj są imieniny: Gracjana, Bogusława, Laurencji

19 / 02 / 2018

Walne zebranie OSP Bestwina

OSP Bestwina: Ratownicza potęga

Kiedy na zawodach w ratownictwie medycznych pojawiają się druhny i druhowie z bestwińskiej jednostki oznacza to tylko jedno: będą się liczyli w walce o podium. Rok 2017 nie należał do wyjątków, silna reprezentacja zajęła I miejsce w III Podbabiogórskich Zawodach Ratowniczo – Gaśniczych i zdobyła mistrzostwo w VII Międzynarodowych Maltańsko – Strażackich Manewrach Ratowniczych. Sukcesy są pokłosiem niezwykłej dbałości o poziom wyszkolenia. Skutkuje to wszystko przede wszystkim na co dzień, nie tylko gdy trzeba rywalizować  z innymi. Przykładem niech będzie wyczyn Remigiusza Żurowskiego, który podczas swojego urlopu przeprowadził udaną resuscytację tonącego człowieka. Otrzymał za to gratulacje i statuetkę, ale gdyby na jego miejscu był każdy inny strażak OSP Bestwina, z pewnością zachowałby się tak samo.

            Jan Wróbel, prezes OSP w Bestwinie ma zatem wiele powodów do radości. Na zebraniu sprawozdawczym w dniu 17 lutego podzielali jego dumę także inni. Parlamentarzyści czyli senator Andrzej Kamiński i poseł Jacek Falfus wspominali o wymogach jakie stawia przynależność do KSRG. Pełne uznania przemówienia wygłosili wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, honorowy członek Zarządu Głównego ZOSP RP Józef Kłoda, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Stanisław Nycz, wiceprezes tego Zarządu i zarazem Prezes Zarządu Gminnego Herbert Szeliga, komendant gminny Grzegorz Owczarz. Przybył  ks. proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP Cezary Dulka, wraz z nim radni gminy Bestwina  i radni powiatu bielskiego, przedstawiciele różnorakich organizacji z naszej gminy i nie tylko – jak choćby Maltańska Służba Medyczna.

Łącznie w OSP Bestwina przepracowano społecznie 4447 godzin, a podczas akcji ratowniczo – gaśniczych – 310 godzin. Tutaj znów wyróżnił się dh Remigiusz Żurowski, aż 41 razy zareagował na alarm! Wszystkich akcji było 57, w tym 11 pożarów i 44 zagrożenia miejscowe. W eliminacji skutków zagrożeń pomaga nowoczesny sprzęt, a z najważniejszych zeszłorocznych zakupów można wymienić aparaty ochrony dróg oddechowych, mundury, obuwie, hełmy, parawan ochronny do osłony miejsca zdarzenia itd. Niewątpliwie ważne miejsce zajmują systematyczne szkolenia: uczestniczono w kursie podstawowym, dowódców, w kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy wraz z recertyfikacją a także w kursie ratownictwa technicznego. Kiedy akurat ktoś się nie szkoli – pomaga w pracach na terenie jednostki. Wykonano przecież wiele robót porządkowych, konserwacyjnych czy też budowlanych. Należały do nich remont części socjalnej i sali szkoleniowej, częściowy remont okuć kominów oraz poszycia dachu, remont kanalizacji w starej części strażnicy, prace budowlane w piwnicy w starej części budynku.

            Codziennością dla druhów są pogadanki, lekcje dla mieszkańców i obecność na ważnych wydarzeniach z życia gminy. Praktycznie żaden festyn nie może obejść się bez pomocy OSP, członkowie jednostki z Bestwiny ofiarnie oddają krew i pomagają w akcjach charytatywnych. Czynnie uprawiają sport: piłkę nożną, siatkówkę, tenis stołowy, bieganie.  Straż liczy w sumie 128 członków: 86 czynnych, 7 honorowych i 35 wspierających. W Bestwinie działa 28 kobiet, zaś stan osobowy MDP wynosi 9 najmłodszych ochotników.

Podczas zebrania wręczono okolicznościowe dyplomy dla wspomnianych na początku ratowników: Marty Gandor, Mateusza Kubika, Jakuba Furczyka, Dariusza Orłowskiego, Marcelego Krausa, Adriana Zdrowaka, Adriana Wali i Patrycji Kraus, a także uhonorowano czyn Remigiusza Żurowskiego. Z dużym aplauzem spotkała się informacja o przyznaniu godności członka honorowego Zarządu Odziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach druhowi Józefowi Kłodzie.

            Przyznano następujące odznaczenia stażowe: 40 lat – Maria Gajda; 20 – Rafał Grzyk; 15 – Bożena Wala, Maria Grzyk; 10 – Marta Gandor, Paweł Sobik, Marcin Jonkisz, Łukasz Kubik, Agnieszka Furtek; 5 – Sylwia Mika, Bogusława Kraus, Wojciech Lindert, Krzysztof Lis.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ