• Dzisiaj jest środa, 19/12/2018

    Dzisiaj są imieniny: Gabrieli, Dariusza, Eleonory

09 / 02 / 2018

„Policjanci pierwszego kontaktu”

„Policjanci pierwszego kontaktu” – rozmowy z dzielnicowymi gminy Bestwina

            Kiedy potrzebna jest interwencja policjanta, zazwyczaj na miejscu pierwszy zjawia się dzielnicowy. Jedna ze standardowych definicji tego stanowiska głosi, że dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi swoich rejonów, rozpoznający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Nie można skupiać się jednak na suchej teorii – skoro funkcjonariusze faktycznie mają być „na wyciągnięcie ręki” mieszkańca, to warto ich poznać. Sierż. sztab. Marek Kupiec i mł. asp. Tomasz Kondziołka zgodzili się na rozmowę z redaktorem „Magazynu Gminnego” i opowiedzieli o swojej odpowiedzialnej służbie a także o bezpieczeństwie na terenie gminy Bestwina.

Na początek warto się przedstawić! Bardzo proszę Panów Dzielnicowych o kilka słów o sobie

Sierż. sztab. Marek Kupiec: Pracuję w Policji od dwunastu lat. W rejonie Bestwina i Janowice jestem dzielnicowym od października 2017 r. To dosyć krótko, ale posiadam dosyć duże doświadczenie jako funkcjonariusz na terenie gminy Czechowice – Dziedzice. Byłem pracownikiem Prewencji, toteż wcześniej zdarzały mi się interwencje w gminie Bestwina. Można powiedzieć, że specyfika rejonu jest mi bliska. Praca dzielnicowego nieco różni się od tego, co robiłem wcześniej, lecz systematycznie się w nią wdrażam.

Mł. asp. Tomasz Kondziołka: Policjantem jestem od lat dziesięciu, a dzielnicowym od trzech. Mój rejon to sołectwa Kaniów i Bestwinka. Swoją pracę i mieszkańców zdążyłem już poznać, wiem, jakie miewają problemy i staram się w miarę możliwości służyć pomocą.

Co wyróżnia dzielnicowego spośród innych policjantów?

Powiedzielibyśmy, że mamy do czynienia z problemami natury „codziennej”. Otrzymujemy   sporo pytań z zakresu ochrony środowiska (zagadnienie kontroli spalania różnych materiałów). Prowadzimy w gminie kampanię informacyjno – profilaktyczną, również w placówkach oświatowych. W rejonach wiejskich może częściej niż w miastach dochodzą do głosu spory „międzysąsiedzkie” – sprawy gruntowe. Do tego standardowe interwencje związane z ruchem drogowym, czyli kolizje i wypadki; spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych; ochrona zwierząt itd. Realizujemy działania wskazane przez mieszkańców przy pomocy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jak Panowie oceniają stan bezpieczeństwa w gminie Bestwina? Czy na tle gmin ościennych wypadamy dobrze?

Rzeczywistość jest dynamiczna, toteż trudno wypowiadać się jednoznacznie. Ale na podstawie dotychczasowych doświadczeń uważamy, że Bestwinę można zaliczyć do gmin bezpiecznych. Nie dochodzi tutaj raczej do zdarzeń kryminalnych „wielkiego kalibru”.

Na zebraniach wiejskich z udziałem mieszkańców przewijają się pewne stałe tematy, chodzi mi o szczególnie niebezpieczne skrzyżowania, kwestię ciężkiego transportu, ustawienie znaków drogowych. Czy dzielnicowi biorą te głosy pod uwagę?

Mł. asp. T. Kondziołka: Robimy wszystko co w naszej mocy, aby rozwiązywać problemy, z którymi zgłaszają się mieszkańcy W Kaniowie takim miejscem jest skrzyżowanie ul. Batalionów Chłopskich, Krzywolaków i Dankowickiej, czyli tzw. „Kominkowice”.  Priorytetowy plan założyłem sobie w centrum Kaniowa – w okolicach kościoła i szkoły, skrzyżowania z ul. Kóski i Grobel Borowa. Chciałbym sprawdzić tam prawidłowość oznakowania i zgłosić do powiatu ewentualne uchybienia. Ponadto na spotkaniach z uczniami szkoły w Kaniowie będę mówił o ruchu drogowym. Kwestia tonażu oczywiście również nas zajmuje, wskazałbym zwłaszcza na ul. Jawiszowicką i Batalionów Chłopskich.

Sierż. sztab. M. Kupiec: Podobny problem z tonażem występuje na ul. Targanickiej gdzie przyjęliśmy kilka zgłoszeń. Patrol pojawia się często na ul. Krakowskiej, tutaj należy uważać na ograniczenia prędkości. Odpowiednio reagujemy na przypadki łamania przepisów.

Oprócz przestępstw i wykroczeń nazwijmy to „klasycznych”, pojawiają się i inne, często dokonywane przy użyciu nowych technologii. Co do nich zaliczymy?

To przede wszystkim oszustwa, popełniane za pośrednictwem portali internetowych, zakupowych lub aukcyjnych. Zwracajmy uwagę na to, co, na jakich warunkach i u jakiego sprzedawcy kupujemy. Dodatkowo coraz więcej zgłoszeń dotyczy wyłudzeń metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Uczulamy mieszkańców na taką ewentualność, narażone są szczególnie osoby starsze.

Na obszarach wiejskich łatwo o wypadek z udziałem pieszego i rowerzysty. Jakie środki profilaktyczne możemy podjąć?

Sierż. szt. M. Kupiec: W sezonie jesienno – zimowym zmrok zapada szybko, dlatego też miejmy przy sobie elementy odblaskowe. Przydadzą się one i w pozostałych miesiącach. Rejon ul. Krakowskiej wzdłuż stawów jest szczególnie niebezpieczny, gdyż nie ma tam chodnika. Informujemy nawet dzieci przedszkolne, rozdajemy ulotki, stosowne materiały. Współpracujemy bardzo mocno w Wójtem i Urzędem Gminy.

Mł. asp. T. Kondziołka: O ile dzieci i młodzież stosują się do naszych zaleceń, to osoby starsze już niekoniecznie – może z przyzwyczajenia -  a przecież przykład idzie z góry. Sprawdźmy zatem stan oświetlenia przy rowerze, zabierzmy opaskę, kamizelkę a może się okazać, że uratują nam one życie.

W Kaniowie mieści się Ośrodek Rekreacji i Sportów Wodnych, w lecie wręcz „oblężony”. Czy Policja czuwa nad bezpieczeństwem naszego wypoczynku?

Mł. asp. T. Kondziołka: Już od dwóch lat w trakcie obchodu terenu służbowego zwracam baczną uwagę na rejony „wodne” w Kaniowie. Rozdaję różne ulotki o zasadach bezpiecznej kąpieli. Wszędzie może zaistnieć zjawisko kradzieży kieszonkowej, więc nie zabierajmy cennych przedmiotów w bardzo licznie uczęszczane miejsca.

Kilka razy zasygnalizowaliśmy istnienie stron czy aplikacji ułatwiających pracę Policji i życie mieszkańców. Poproszę o krótkie rozwinięcie tematu.

Są to aplikacja mobilna „Moja Komenda” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.  Ta pierwsza to w zasadzie wyszukiwarka dzielnicowych, za jej pomocą szybko ustalimy kto jest dzielnicowym i znajdziemy kontakt do niego – numer telefonu, adres e-mail. Natomiast wspomniana mapa służy do zaznaczania występujących na danym obszarze zagrożeń, które następnie policjanci starają się weryfikować.

Jak mieszkańcy gminy Bestwina mogą skontaktować się ze swoimi dzielnicowymi?

Mł. asp. T. Kondziołka: Mój służbowy numer to 727032562. Pełnię dyżury w Domu Gromadzkim w Kaniowie w każdy czwartek w godzinach 15.00 – 16.00. W każdą ostatnią środę miesiąca jestem też w budynku OSP Bestwinka, od godz. 18.00. Zapraszam każdego, kto potrzebuje skonsultować się z dzielnicowym.

Sierż. sztab. M. Kupiec: Mój numer to 727032531. Pełnię swoje dyżury w każdy piątek od godziny 10.00 do 12.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie. Mogę również umówić się na spotkanie indywidualnie.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Na fotografii stoją od lewej: sierż. sztab. M. Kupiec i mł. asp. T. Kondziołka

Rozmawiał: Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ