• Dzisiaj jest czwartek, 28/03/2024

    Dzisiaj są imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
15 / 03 / 2018

Po pierwsze – ekologia

Po pierwsze – ekologia
Wójt Artur Beniowski o inwestycjach w sektorze ochrony środowiska

Kolejny etap kanalizacji gminy Bestwina, program wymiany pieców oraz nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi – to trzy tematy, o które zapytaliśmy wójta Artura Beniowskiego na progu rozpoczynającej się kalendarzowej wiosny.

Panie Wójcie, wiele mówi się o jednej z flagowych inwestycji ostatnich lat, czyli skanalizowaniu pozostałej części gminy, bardzo proszę o przybliżenie tematu, zwłaszcza w perspektywie nadchodzących miesięcy.

Jeśli chodzi o kanalizację, w roku 2018 skupiamy się przede wszystkim na pracach dokumentacyjnych, projektowych. Mamy rozstrzygnięty przetarg i wybraną firmę, która będzie wykonywała to zadanie. W planie jest wykonanie dokumentacji wraz z pozwoleniem wodnoprawnym i pozwoleniem na budowę. Przyłączymy do sieci kanalizacyjnej około 3000 mieszkańców z południowej części Bestwiny oraz z Janowic. W dalszej kolejności będziemy starali się o pozyskanie środków zewnętrznych. Znaczna część ścieków z omawianego obszaru będzie zrzucana do oczyszczalni w Komorowicach zarządzanej przez przedsiębiorstwo „Aqua”. Przepompownia przy ul. Sejmowej jest na tyle duża, że może przyjąć ścieki z gminy Bestwina.

Jak przebiega walka z tzw. niską emisją? Czy program obejmie wszystkich zadeklarowanych mieszkańców?

W tym roku planujemy wymienić sto źródeł ciepła, w większości przypadków piece na paliwo stale będą zastąpione gazowymi. Ta część mieszkańców, która zadeklarowała udział w zeszłym roku a nie była objęta wymianą, będzie brana pod uwagę w pierwszej kolejności. Natomiast ta część, która złożyła wnioski do 12 marca, jeśli nie „załapie się” w tym roku, analogicznie otrzyma pierwszeństwo za rok. Wykonamy odpowiedni harmonogram, aby jak najwięcej pieców doczekało się wymiany. Na miejsce tych mieszkańców, którzy się wycofali, automatycznie wchodzą następne wnioski.

Co z nagłaśnianym medialnie problemem smogu, w jakiej mierze dotyka on gminę Bestwina?

Problem smogu można traktować dwuaspektowo – globalnie i lokalnie. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego zagrożenia, gdyż nie jesteśmy wyodrębnioną „zieloną wyspą” tylko graniczymy i z Bielskiem – Białą i z Czechowicami – Dziedzicami. Następuje wobec tego obustronna wymiana zanieczyszczeń. Nasz pomysł na walkę ze smogiem to omówiona wcześniej wymiana źródeł ciepła – to najbardziej skuteczne działanie. Nie zapominamy również o edukacji i innych krokach prewencyjnych. Nasi pracownicy są upoważnieni do przeprowadzania kontroli na posesjach mieszkańców, kontroli dokonują ponadto dzielnicowi. Takich kontroli dokonano już kilkanaście – jeśli widać, że z komina wydobywa się nie to, co powinno, wtedy interwencja jest podejmowana. Niepokój wzbudza również brak wystawionych przed niektórymi posesjami worków z odpadami „suchymi”.

Jeśli jesteśmy już przy odpadach – jak przebiega praktyczne funkcjonowanie gospodarki „śmieciowej” opartej na nowych zasadach?

Jesteśmy dopiero na początku działania nowej formy odbierania śmieci, w lutym funkcjonowały jeszcze stare zasady. Pragnę przypomnieć, że od początku lipca zeszłego roku, rozporządzeniem ministerialnym uszczegółowiono zasady segregacji. Kiedyś segregowaliśmy odpady na „suche”, „mokre” i popiół bądź odpady zmieszane. W tym momencie „suche” dzielą się na papier, szkło, plastik i metale oraz odpady biodegradowalne. Cała reszta jest kolejną frakcją, czyli są to „odpady pozostałe”. Myślę, że do całej procedury jesteśmy przygotowani, tak samo firma, która wygrała przetarg. Dopiero w najbliższym czasie okaże się, jak system będzie funkcjonował w praktyce.

Rozmawiał: Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera