• Dzisiaj jest wtorek, 23/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Jerzego, Wojciecha

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
09 / 11 / 2018

Patriotyczne projekty edukacyjne: akademie, gra terenowa, wystawa

Co to jest niepodległość? – Teraz wiem już na pewno!
Patriotyczne projekty edukacyjne: akademie, gra terenowa, wystawa

Jubileusz niepodległości naszego kraju inspiruje różne działające w gminie Bestwina placówki do realizowania ciekawych, okolicznościowych projektów. O części z nich już pisaliśmy, tym razem przyglądamy się kilku zorganizowanym bezpośrednio przed 11 listopada. Wybór nie jest oczywiście pełny, polecamy zatem odwiedzanie stron www szkół, przedszkoli, bibliotek, parafii i innych podmiotów.

8 listopada w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bestwinie dyrektor Agata Rak zaprosiła całą społeczność na „nietypową wywiadówkę”, czyli spektakl pod tytułem „Niepodległa – kocham i rozumiem”. Uczniowie przygotowani przez panią Magdalenę Wodniak – Foksińską z pomocą innych nauczycieli przedstawili polską droge do niepodległości na tle dziejów Bestwiny. Odgrywane scenki prowadziły widzów od rozbiorów aż po rok 1918, zaś całości dopełniały piosenki, tańce i wspomnienie naszych mieszkańców: legionistów, hallerczyków, żołnierzy różnych formacji zbrojnych. Sala gimnastyczna wypełniła się licznymi gośćmi, a na korytarzu wszyscy chętni mogli zapoznać się z niepodległościową wystawą.

Zdjęcia: GALERIA

Następnego dnia piąto – i szóstoklasiści uczestniczyli w grze terenowej ulicami Bestwiny. W charakterystycznych punktach sołectwa takich jak park zamkowy, czworaki, „Ryszkówka”, strażnica OSP, Muzeum Regionalne, cmentarz parafialny itd. rozstawione były patrole z zadaniami. Należało wykazać się znajomością życiorysu Józefa Ryszki, rozpoznać groby zasłużonych, znać historię „Sokoła”, odszukać ukryte flagi. Była to wspaniała, interaktywna lekcja połączona z duża dawką ruchu przy słonecznej pogodzie.

Zdjęcia: GALERIA

Nie próżnowały przedszkolaki. 9 listopada różne grupy wiekowe bestwińskiego przedszkola wzięły udział w patriotycznej akademii. Prostymi, dziecięcymi słowami przekazały, czym dla nich jest Polska i symbole narodowe. Wielkie wrażenie na gościach wywarły tańce ludowe, układanie wielkiej flagi państwowej, wiersze i energiczne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. W uroczystości uczestniczył sekretarz gminy Bestwina Arkadiusz Maj, wspólnie z nim sołtys sołectwa Bestwina Maria Maroszek i dyrektor ZSP Agata Rak. Pani sołtys podziękowała przedszkolakom i wychowawcom za wiele pracy włożonej w przedstawienie, stwierdziła także, że ważne jest, by nowe pokolenie przejęło od starszych poczucie miłości do ojczyzny. Dodatkowo poszczególne grupy zaprezentowały plakaty nawiązujące do stulecia niepodległości. Przedszkolaki udały się następnie pod pomnik „Tym, co życie oddali Polsce”, by tam złożyć kwiaty i znicze.

Zdjęcia: GALERIA

Staraniem mieszkańca Kaniowa Michała Kobieli, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. T. Kościuszki w Kaniowie została otwarta wystawa „Z Kaniowa po niepodległość”. Na starannie wykonanych planszach znalazły się fotografie i dawne dokumenty, można podziwiać budynki, których już nie ma, zapoznać się z życiem codziennym sprzed wielu dekad, jak również zaznajomić się z życiorysami znanych i zasłużonych mieszkańców: m.in. Franciszka Wróbla, Wilhelma Maciejnego, Jana Bularza, Franciszka Furczyka, Antoniego Grzywy. Patronat medialny nad inicjatywą objęła „Kronika Beskidzka” i portal beskidzka24.pl, sama wystawa jest czynna w dniach 9-30 listopada, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 16.00

 

Zdjęcia: GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera